Private Share – راه‌کار احتمالی سامسونگ برای انتقال امن فایل بر بستر بلاک‌چین

نمایش خبر

فهرست اخبار
تاریخ : 1399/8/29        نویسنده: مسعود بهرامی شرق
برچسب‌ها : بلاک‌چین Blockchain ، سامسونگ Samsung
واحد خبر mobile.ir : برای انتقال فایل بین دو دیوایس موبایل راه‌های مختلفی وجود دارد که از آن جمله می‌توان به بلوتوث، NFC ،Nearby Share و همچنین قابلیت Quick Share (در گوشی‌های گلکسی) اشاره کرد. در Galaxy Note 20 Ultra نیز، راه‌کاری مبتنی بر "باند فوق وسیع" (UWB) برای انتقال فایل در نظر گرفته شده است. حتی در صورتی که حجم فایل زیاد نباشد، خیلی راحت می‌توان آن را از طریق ای‌میل به دیگران فرستاد. اما موضوع مهمی که در اینجا مطرح است، مسأله امنیت فایل‌هاست. فرض کنید چندین عکس خصوصی و یا یک سند مهم را با یکی از دوستان خود به اشتراک می‌گذارید. آیا می‌توانید تضمین کنید که دوست‌تان هم مثل شما از این فایل‌ها مراقبت کرده و امنیت آنها را حفظ کند؟

ظاهرا سامسونگ برای این مسأله حیاتی چاره‌ای اندیشیده است. شنیده‌ها حاکی از آنند که چندی‌ست کمپانی سامسونگ روی توسعه یک اپلیکیشن جدید به نام Private Share کار می‌کند. این اپلیکیشن با بهره‌گیری از ظرفیت‌های فناوری بلاک‌چین، می‌تواند ضریب امنیت را در انتقال فایل‌ها بالا ببرد. ظاهرا Private Share با الهام از مفهوم "پیام‌رسانی زودگذر" (ephemeral messaging) طراحی شده است. در Private Share فردی که قصد فرستادن فایل را دارد، می‌تواند برای آن فایل زمان انقضا تعیین کند. به این ترتیب، فایل به اشتراک گذاشته شده، پس از اتمام زمان انقضا، به طور خودکار از دیوایس دریافت‌کننده پاک می‌شود (چیزی شبیه به عملکرد پیام‌رسان‌های اسنپ‌چت و سیگنال).

مثل آنچه در Quick Share شاهد آن بودیم، برای انتقال فایل هر دو طرف باید Private Share را روی دستگاه خود نصب کرده باشند. درخواست انتقال فایل از طرف فرستنده شروع می‌شود و گیرنده می‌تواند آن را پذیرفته و یا رد کند. گفته می‌شود این اپلیکیشن اجازه به اشتراک گذاشتن مجدد فایل دریافتی را به دریافت‌کننده نمی‌دهد. البته به طور واضح به این نکته اشاره نشده که آیا دریافت‌کننده می‌تواند از طریق برنامه‌های مدیریت فایل، به فایل دریافتی دسترسی داشته باشد یا خیر. از قرار معلوم، حتی گرفتن اسکرین‌شات از فایل دریافتی نیز امکان‌پذیر نخواهد بود. اما بدیهی‌ست که وقتی فایل مورد نظر در دیوایس دریافت کننده باز باشد، خیلی راحت می‌توان با یک دیوایس دیگر از صفحه نمایش عکس گرفت.

ظاهرا کمتر از دو ماه دیگر به رونمایی از گوشی پرچمدار Galaxy S21 مانده و احتمال دارد Private Share برای اولین بار با این دیوایس معرفی شود. اگر سامسونگ رویه خود در قبال اپلیکیشن‌های Quick Share و Music Share را ادامه دهد، طولی نمی‌کشد که پس از معرفی Galaxy S21، این برنامه برای پرچمدارهای قبلی سامسونگ و حتی گلکسی‌های میان‌رده‌ نیز قابل دسترسی باشد. جای خوشحالی‌ست که کمپانی سامسونگ با کار روی تکنولوژی بلاک‌چین، به مقوله امنیت در انتقال فایل پرداخته است. اما مطمئنا گستره کاربرد بلاک‌چین برای این شرکت کره‌ای بسیار وسیع‌تر خواهد بود. تنها زمان مشخص خواهد کرد که سامسونگ در آینده از این فناوری چه استفاده‌هایی خواهد کرد.ایسام